Jak vybrat zahradní stůl?

 

S příchodem jara a letních měsíců se zahrada stává centrem dění a začíná příprava na „grilovací sezonu“, která může trvat i více než půl roku.

Posezení na zahradě však není jen o grilování. Může být i místem pro pravidelnou snídani, oběd, odpočinek, posezení s přáteli a rodinou nebo i pro práci. Proto je velmi důležité vybrat vhodný zahradní stůl.

Tvar zahradního stolu

Výběr tvaru předurčuje prostor, ve kterém má být stůl umístěn. V případě, že bude stůl umístěn u zdi, je určitě vhodnější vybrat stůl s hranami, tedy čtvercový nebo obdélníkový. Pokud budou u stolu sedět více než 4 osoby, nejlepší bude obdélníkový tvar.

Kulaté stoly vypadají stylově a luxusně. Navíc se k nim může usadit mnoho osob a zároveň mají všichni stejně daleko k věcem uprostřed stolu. Kulaté stoly jsou také bezpečnější pro malé děti. Vzhledem k tomu, že se moc nedají umístit ke zdi, ale vyžadují více prostoru.

Velmi pěkně vypadají i oválné stoly. Usednout u nich může i více než 6 osob a pro děti jsou také bezpečné. Ani oválné stoly však nejsou vhodné na umístění ke zdi.

zahradni-stul-tako

Rozměry zahradního stolu

Prostor vyhrazený pro venkovní posezení pochopitelně předurčuje i rozměry stolu. Stejně tak je zásadní zohlednit počet osob, které u stolu budou sedávat.

U kulatého stolu pro 4 osoby je nutné, aby měl průměr alespoň 1 metr. Délka strany 1 metr bude u čtvercového stolu 4 osobám již bohatě stačit.

6 osob lze usadit u obdélníkového stolu v rozměrech 75 x 150 cm. Pro větší pohodlí a případné místo navíc pro hosty je možné vybrat stůl v rozměrech až 100 x 200 cm.

U rozměru stolu samozřejmě záleží na mnoha dalších faktorech a osobních preferencích. V rodinném kruhu je ale obecně doporučeno dopřát 1 osobě prostor alespoň 60 x 40 cm, tedy 60 cm šířky a 40 cm hloubky. V případě formálnějšího vztahu jsou požadavky náročnější. V restauraci by měli mít hosté prostor široký minimálně 75 cm.

 zahradni-stul-citadelle

Výška stolu

Ideální výška stolu se odvíjí od rozměrů a typů židlí. Z hlediska stolování je pro většinu populace ideální výška 75 cm. Když se člověk usadí a položí předloktí na stůl, ruce by měly být v pravém úhlu. Nicméně vzhledem k rozdílné výšce osob řešit milimetry je zbytečné.

V případě, že je stůl zpevněn tzv. lubem, je nutné počítat s prostorem 65 cm pod ním. V takovém případě je možné stůl kombinovat s drtivou většinou židlí a sezení bude dostatečně komfortní.

zahradni-sestava-saga-tako

Pevný nebo rozkládací stůl?

Rozkládací stůl je řešením v případě omezeného prostoru. Místo navíc se hodí také při skladování stolu mimo sezonu. Rozkládací typ však bude vždy méně bytelný než klasický pevný stůl.

Materiál stolu

Materiál hraje zásadní roli z hlediska ceny, životnosti i náročnosti na údržbu. Nejdéle vydrží stůl z kovu. Nejlépe se bude manipulovat zase se stolem z plastu a dřevo se většinou nejvíce hodí do přírody. Konkrétním výhodám a nevýhodám různých materiálů z hlediska údržby jsme se věnovali v našem článku: Péče o zahradní nábytek.