Péče o zahradní nábytek

 

Zahradní nábytek do venkovního prostoru přináší krásu a dělá z něj místo pro relax. Aby mohl nábytek na zahradě sloužit co nejdéle, potřebuje náležitou péči. Míra a způsob péče samozřejmě záleží na materiálu, ze kterého je nábytek vyroben.

Jakou péči potřebuje kovový nábytek?

U kovového zahradního nábytku můžete počítat s nejdelší životností bez ohledu na jeho údržbu. Kovový nábytek totiž moc péče nepotřebuje. Nábytek z kovu například není nutné pravidelně natírat. Nový nátěr je nutný pouze v případě, kdyby se barva začala odlupovat. Velmi však záleží na kvalitě povrchové úpravy.

Kov tak většinou stačí pouze udržovat v čistotě. Umývat jej můžete mokrým hadříkem a neutrálním mýdlovým prostředkem. Důležité je nepoužívat čistící prostředky s brusným účinkem. Mohlo by totiž dojít k poškození nátěru.

Co se týče vlivu klimatických podmínek, kov je na tom v tomto ohledu opět nejlépe. UV záření na něj sice negativní vliv má, ale nesrovnatelně menší než například na plast a dřevo. Kovový nábytek relativně snese i déšť, byť pokud je to možné, je lepší jej držet v suchu. Velkou výhodou kovu je jeho odolnost vůči mrazu. Tato vlastnost se hodí zejména v případě, že na něj přes zimu nemáte místo uvnitř. Kvalitní kovový nábytek tak většinou můžete nechat venku celoročně a pouze jej přikrýt plachtou.

Zahradni-nabytek-Savana-Tako

Jak pečovat o dřevěný zahradní nábytek?

Dřevo je z hlediska péče již o poznání náročnější materiál. Nejdůležitějším úkolem je pravidelné natírání, bez kterého si dlouhou životnost nelze představit. Četnost natírání záleží na mnoha faktorech. Zásadní vliv na to, jak často je nutné dřevěný nábytek natírat, má zejména déšť. V případě, že je nábytek před deštěm trvale ukrytý, bude vyžadovat menší péči než nábytek, na který dlouhodobě prší. Dřevěnému nábytku však venku škodí také UV záření a vlhkost, která urychluje tzv. pracování dřeva (praskání a ohýbání). Natírání alespoň jednou za rok se tak u dřevěného nábytku pravděpodobně nevyhnete.

Náročnost obnovy nátěru dost závisí na jeho typu. V případě, že je dřevo ošetřeno klasickou lazurou, určitě se v budoucnu nevyhnete zbroušení nátěru a opětovnému natření. Přívětivější je v tomto ohledu olej. Ten stačí lehce zbrousit například jemnou brusnou houbičkou a opětovně nanést.

udrzba-dreveneho-zahradniho-nabytku

Jak je to s péčí o plastový zahradní nábytek?

Přestože plastový nábytek nemusí být vždy nevzhledný a laciný, zákazníci si jej pořizují zejména kvůli jeho prakticky žádné údržbě a nízké váze. Jeho velkou nevýhodou je snížená snášenlivost slunečních paprsků a prakticky nulová odolnost vůči mrazu. Sluneční paprsky výrazně urychlují jeho stárnutí a mráz způsobuje zkřehnutí materiálu. Jednoduše, pokud plastový nábytek necháte přes zimu v mrazu, může zkřehnout natolik, že se začne snadno lámat a tím i nenávratně zničit.

Jediná údržba, kterou lze u plastového venkovního nábytku provádět, je pravidelné mytí neagresivním saponátem. Opravit není možné ani případné škrábance, na které je plast obzvlášť choulostivý. Životnost nábytku z plastu tak pravidelnou péčí nelze výrazně prodloužit jako u dřeva, popřípadě kovu.

poskozeny-plastovy-nabytek

Péče o nábytek z ratanu

Nábytek z ratanu přitahuje zejména svým vzhledem. Horší je to však s jeho odolností. Co se týče péče o něj, záleží na tom, zda se jedná o klasický přírodní nebo umělý ratan z polyethylenu.

Přírodní ratan

Přírodní ratan vyžaduje podobnou péči jako klasické dřevo. Navíc je nutné počítat s ještě větší citlivostí vůči slunečním paprskům. Přírodnímu ratanu neprospívá ani extrémní sucho. Naopak při dlouhodobém vlhku zase hrozí vznik plísní. Nábytek z přírodního ratanu by neměl být celoročně venku. Pokud pro něj nemáte přes zimu místo uvnitř, je nutné počítat s výrazným zkrácením životnosti.

Kromě pravidelného čištění je tak čas od času vhodná obnova ochranného nátěru. Nejčastěji se jedná o lak nebo olej.

Umělý ratan

Nábytek z umělého ratanu je z hlediska údržby podobný plastovému nábytku. Je téměř bezúdržbový, ale nelze počítat s životností nad 10 let. Na zimu jej schovejte dovnitř, v případě mrazu hrozí zkřehnutí, stejně jako u plastu.

Pro prodloužení životnosti pro něj není možné udělat nic víc, než jej pravidelně čistit.

pece-o-ratanovy-zahradni-nabytek