Udržitelný zahradní nábytek

 

Při výběru zahradního nábytku obvykle dochází ke zvažování mnoha faktorů. Svou roli hraje cena, váha, materiál, velikost a spoustu dalších parametrů. Často je také potřeba skloubit osobní preference s možnostmi, které zahrada nabízí. Zkrátka do každé zahrady může být vhodný jiný typ nábytku.

Bez ohledu na podmínky na zahradě však stále více zákazníků řeší také ohleduplnost k životnímu prostředí a zohledňuje tak i udržitelnost zahradního nábytku. Pro některé je udržitelnost dokonce na prvním místě.

Co je to udržitelný zahradní nábytek?

Pod pojmem udržitelný nábytek si každý může představit něco jiného. Sledovat je vhodné například materiál, výdrž, recyklovatelnost i výrobu. Co je ale jisté, udržitelný nábytek rozhodně nevyhodíte po jedné sezoně.

Přírodní materiál

Pro udržitelný přístup k nábytku je vhodné se držet přírodních materiálů. V tomto ohledu lze zmínit například dřevo, bambus, přírodní ratan nebo kov. Nejen, že přírodní materiály mají zpravidla nižší uhlíkovou stopu, ale v přírodě také působí přirozeněji a nekazí celkový vjem zahrady.

Recyklovatelnost

Recyklovatelnost je rozhodně přidanou hodnotou. Skvěle se recykluje například kov, ze kterého je možné dokonce vyrobit nový zahradní nábytek. Další využití mohou najít i jiné materiály, jako například umělý ratan nebo dřevo. Pro výrobu nábytku mohou být použity i přírodní tkaniny nebo sklo, přičemž oba materiály jsou také recyklovatelné.

unikov-srotovne_2

Životnost

V rámci ekologického přístupu k výběru zahradního nábytku nehraje roli jen zvolený materiál a recyklovatelnost, ale také kvalita. Ta totiž ovlivňuje celkovou životnost nábytku, a právě životnost je pro udržitelnost nábytku zásadní. Přírodní nebo recyklovatelný nábytek, který by vydržel pouze jednu sezonu, za udržitelný rozhodně považovat nelze.

Lokální výroba

Přírodě určitě pomůže, když nábytek nemusí cestovat přes půlku světa. O uhlíkové stopě a dopadu dopravy na životní prostředí netřeba diskutovat. Lokální výroba je tak pro udržitelný nábytek také důležitou hodnotou.

U lokálního výrobce je možné navíc snadněji zjistit ostatní parametry nábytku, které jsou pro vaše vnímání udržitelnosti důležité.

Údržba a renovace

Vliv na udržitelnost mají také možnosti renovace. Nábytek, který je náchylný k poškození bez možnosti opravy, příliš udržitelný není. Naopak odolnost a případná možnost opravy nebo natření udržitelnosti rozhodně pomůže.

renovace-zahradniho-nabytku

Nábytek s přidanou hodnotou

Udržitelnost pouze za vyšší cenu? To vždy neplatí. Kvalitní a opravitelný udržitelný nábytek vám totiž může vydržet násobně déle než nábytek z levných, nekvalitních a k přírodě nešetrných materiálů. Udržitelný nábytek tak nemusí být v konečném důsledku špatným krokem ani po finanční stránce.