Zahradní nábytek – kombinace kovu a dřeva

Venkovní posezení je prostor, kde relaxujeme a sdílíme společné chvíle s rodinou a přáteli. Aby byly chvíle co nejpříjemnější, je potřeba vybrat vhodný zahradní nábytek, který dokáže skloubit komfort a design. Skvělou volbou je například kombinace dřeva a kovu. Spojení těchto materiálů dává venkovnímu posezení přírodní šarm a zároveň je velmi praktickou volbou.

Jedinečný design

Spojení kovu a dřeva přináší zahradnímu nábytku jedinečný design, který se navíc hodí do přírodního prostředí. Například oproti plastovému nábytku tak nekazí přírodní ráz zahrady. Kov a dřevo se hodí i do pergoly a ladí i ke zdi domu.

Odolnost a dlouhá životnost

Kov i dřevo jsou velmi odolné materiály. U zahradního nábytku z kovu a dřeva tak lze počítat s dlouhou životností. Oba materiály dobře odolávají slunci, větru i dešti a nejsou náchylné ani k mechanickému poškození. Kolem nábytku z kovu a dřeva tak rozhodně není nutné chodit po špičkách. Další výhodou je vysoká nosnost.

Dřevu nevyhovuje dlouhodobé působení vody. Dřevěné nohy stolu a židlí jsou kvůli kontaktu se zemí velmi náchylné na hnilobu. Naopak kovové nohy dlouhodobě mokrému kontaktu se zemí odolávají výrazně lépe. Jiné částí nábytku po dešti vyschnou rychleji a mohou tak být vyrobeny ze dřeva.

zahradni-nabytek-unikov-cargo

Praktická kombinace

Kov přináší zahradnímu nábytku konstrukční variabilitu a stabilitu, dřevo zase přináší pevnost a pocit tepla.

Nevýhodou ryze dřevěného nábytku jsou konstrukční limity. Pro dostatečnou stabilitu je totiž potřeba použít velmi robustní konstrukci. Tím dochází ke zvýšení váhy nábytku a obtížné manipulaci. U židlí je pak obtížná každodenní manipulace nevýhodou.

Dřevo je sice možné ohýbat, nicméně ohýbaný nábytek se hodí spíše do interiérových podmínek. Každodenní přírodní vlivy by totiž dávaly ohýbaným částem dost zabrat a nebylo by možné počítat s dlouhou životností.

Ryze kovový nábytek může zase působit příliš stroze a chladně. Dosednutí na studený kov není ideální, a proto jsou využívány různé podsedáky a opěradla. U stolové desky je možné eliminovat studenost kovu jen ubrusem. Při častém využívání venkovního posezení však může být „vylepšování“ stolu ubrusem otravné.

Snadná údržba

Kovová konstrukce s kvalitní povrchovou úpravou vydrží bez údržby několik let. Dřevo je na údržbu o něco náročnější a je nutné jej pravidelně natírat. Když je dřevo použito jen pro stolovou desku a sedací část židle, natírání je snadné a rychlé. Navíc se stačí zaměřit jen na viditelnou stranu náchylnou na slunce, déšť a mechanické opotřebení. Obnova nátěru spodní strany nemusí být tak častá