Výběr zahradních židlí a křesel

S příchodem teplých měsíců se pozornost přesouvá do venkovních prostor. Aby byl čas na čerstvém vzduchu co nejpříjemnější, je potřeba vhodně vybrat venkovní posezení. To může být místem pravidelného odpočinku, stolování nebo i práce. Způsobu využití je potřeba uzpůsobit zejména židle. Pokud váháte, jaké židle nebo křesla vybrat, připravili jsme pro vás pár tipů a rad, které vám pomohou správně se rozhodnout.

Funkčnost nebo pohodlí?

Při výběru zahradních židlí nebo křesel je potřeba rozmyslet si, k jakému účelu by měly sloužit. V případě, že je pro vás nejdůležitější aspekt pohodlí, stojí za to zvolit zahradní křesla. Ta bývají velmi pohodlná, ale nejsou vhodná ke klasickému jídelnímu stolu nebo pro práci u stolu. Tím, že jsou nižší a může se v nich sedět i v mírném záklonu, vyžadují nižší stůl nebo se ke stolu vůbec nehodí.

Pokud je pro vás prioritou klasické sezení za stolem, například pro práci nebo jídlo, určitě bude vhodnější vybrat si klasické židle. Ty sice nemusí být tak pohodlné, ale zato poslouží téměř vždy a k mnoha účelům.

Nechcete-li se zbavit ani pohodlí, ani praktičnosti, posezení lze vyřešit kombinací židlí a křesel. Pokud toto řešení dovolí prostor, každý si přijde na své v závislosti na situaci.

Materiál

Co se týče materiálu, tak z designového hlediska se určitě hodí sladit židle a křesla se stolem. Materiál obecně předurčuje cenu, životnost i náročnost údržby venkovního posezení. Výhodám a nevýhodám jednotlivých materiálů jsme se již věnovali v článku: Péče o zahradní nábytek.

Konkrétně u židlí a křesel platí, že kovové a dřevěné budou zpravidla těžší, a tím pádem se s nimi bude hůře manipulovat. Výhodou je naopak jejich bytelnost a odolnost. Plastové židle a křesla jsou sice lehké a dají se snadno přesouvat, ale nebývají příliš bytelné a odolné. Levnější židle a křesla z nekvalitního plastu se navíc mohou prohýbat, a tím znepříjemňovat sezení. Nízká váha může být také nevýhodou v případě silnějšího větru.

Pevné nebo rozkládací?

Volba mezi pevnými a rozkládacími židlemi a křesly je zejména volbou mezi maximální bytelností a úsporou prostoru. Rozkládací židle a křesla sice ušetří prostor, vždy ale budou méně bytelné než klasické pevné. Na druhou stranu, díky složení je možné židle a křesla snadno umístit do míst, která jsou krytá před deštěm, a tím prodloužit jejich životnost. Typickým takovým místem je například přesah střechy.

Je nutné počítat se skutečností, že rozkládací židle a křesla nejsou tak konstrukčně variabilní. Chcete-li designově zajímavější konstrukci, pravděpodobně si budete muset vybírat mezi pevnými kusy nábytku.

Nosnost

Nejlevnější plastové židle mají nosnost 100 kg, což je docela málo. I kdyby tato nosnost stačila všem v domácnosti, pro případnou návštěvu už může být nedostačující. U kvalitních židlí a křesel by nosnost neměla být tématem. Například židle a křesla z kovu nebo tvrdého masivu jsou v tomto ohledu bezkonkurenční. Nízká nosnost tak může být jedním z ukazatelů nižší kvality a životnosti.

Výška opěradla

Vyšší opěradlo zpravidla představuje větší komfort a chrání před večerním průvanem. Nevýhodou je váha navíc a horší skladnost. Obecně platí, že čím více času budete na židli nebo křesle trávit, tím by mělo být opěradlo vyšší.

Opěrky

U bočních opěrek je situace podobná jako u výšky opěradla. Židle s bočními opěrkami jsou výrazně pohodlnější, ale zato těžší a méně skladné.

Polstry a podsedáky

Zapomenout na polstry a podsedáky by byla škoda. Nejenže poskytují měkčí a pohodlnější sezení, ale také dokážou zahradní židle a křesla zkrášlit. Polstry a podsedáky navíc dokážou eliminovat negativní vlastnosti některých materiálů, například tvrdost a studenost kovu.